Zajímavosti

8 mýtů panujících o revmatoidní artritidě

Revmatoidní artritida (RA) postihuje pouze 1% světové populace, ale neustále se kolem tohoto onemocnění šíří pověry a nedorozumění. Je to také díky tomu, že toto onemocnění je záhadné v mnoha ohledech a výzkumy a nové léčby neustále mění svá stanoviska o této chorobě a dokonce i experti se musí neustále mnoho učit.

Proto zde uvádíme 8 mýtů o této „běžně neobvyklé“ nemoci.

1. Mýtus: RA je to samé jako „klasická artritida“.

Pravda: RA není „klasický artritida“. Pod pojmem „klasická artritida“ si můžeme představit osteoartritidu, která je způsobena zraněním nebo opotřebením kloubů v důsledku našeho stáří.Naopak RA je chronické, progresivní autoimunitní onemocnění.

Toto patří mezi nejběžnější pochybení a dokonce se to stává ještě zmatenější, pokud pacient trpí RA a osteoartrózou naráz.

2. Mýtus: RA mohou mít jen staří lidé.

Pravda: RA se nejvíce vyskytuje u lidí mezi 30 a 55 lety. Toto je nejčastější hranice, ale existují i případy, kdy se toto onemocnění vyskytlo i u dospívajících jedinců..

3.  Mýtus: RA není zas až tak závažná nemoc.

Pravda: RA může ohrozit vaše zdraví a samostatnost, zvláště pak pokud není léčena vhodným způsobem.Vyžaduje zejména okamžitou diagnózu a dodržování léčby a to vede k udržení Vaší nezávislosti a funkčnosti Vašich kloubů.

RA také zvyšuje riziko výskytu dalších onemocnění jako jsou kardiovaskulární onemocnění, infekce či plicní onemocnění.

4. Mýtus: Většina pacientů s RA skončí na vozíku nebo v domově s pečovatelskou službou.

Pravda: RA má různé průběhy u různých lidí, ale většina pacientů žije dál bez další nutné pomoci druhých osob. Vzhledem ke své progresivní povaze však způsobuje zdravotní postižení u mnoho jedinců a většina dostupných informací pocházejí z 20 až 30 let starých studií. Výzkumy dokazují, že až 94% pacientů s RA i nadále plní všechny své běžné činnosti samostatně i po deseti letech s nemocí.

5. Mýtus: Většina lidí s RA nemůže pracovat.

Pravda: Pokud trpíte RA, tak Vaše pracovní návyky či úkoly budou možná vyžadovat menší změny, ale nebude to tak výrazné, že by to způsobovalo celoživotní ohrožení.

Tento mýtus vznikl v dřívějších dobách a je pravda, že mnoho lidí bude muset omezit některé činnosti spojené s Vaší funkcí, ale velká část pacientů s tím nemá větší problémy. V důsledku jedné velké studie pacientů, kteří měli RA více než deset let, míra zaměstnanosti se nezměnila v porovnání s lidmi stejné věkové kategorie bez onemocnění RA.

6. Mýtus: Léčba RA může být toxická. Je tedy lepší počkat, dokud nemoc nepostoupí, než začneme s léčbou.

Pravda: Toto může být nejnebezpečnější mýtus ze všech. Ideální je, pokud se s léčbou začne jakmile je to možné po stanovení diagnózy. Je pravda, že medikamenty používané k léčbě RA mohou mít nežádoucí účinky a vzácně tyto nežádoucí účinky mohou způsobovat  horší výsledky než neléčená RA, ale všeobecně odložení léčby znamená horší výsledky. K odhalení nežádoucích účinků stačí pouze navštívit lékaře a nechat si udělat krevní testy.

7. Mýtus: Většina pacientů s RA onemocní i rakovinou.

Pravda: Pacienti s RA mají trochu větší riziko objevení lymfomu, ale to riziko je celkově nízké. I když je to riziko výskytu o trochu větší u pacientů s RA než u zdravých jedinců, jen pouze malá menšina pacientů s RA rakovině podlehne.

Dle posledních výzkumů, kdy se sledovalo přes 2000 pacientů s RA přes 8 let, pouze 11 z nich onemocněli touto zákeřnou nemocí.

8. Mýtus: Bolestivé a ztuhlé klouby způsobené RA potřebují odpočinek celý den.

Pravda: Naopak, klouby postižené RA potřebují protahování těla a cvičení. Samozřejmě, odpočinek je důležitý, ale většina pacientů s RA by se mělo pohybovat a cvičit spíše více než méně.

Když Vás kluby bolí a máte je ztuhlé, je přirozené, že se chcete vyhnout jakémukoliv pohybu, ale nepohyblivost může být kontraproduktivní. Obecně platí, že každý sval v těle vyžaduje pravidelnou aktivitu! Kdokoliv s RA může cvičit určité druhy cvičení. Protahující cvičení vyžadují minimální námahu a  pomáhá zůstat kloubům pohyblivý.

Zdroj:

HOFFMAN, MD, Matthew a Louise CHANG, MD. Rheumatoid Arthritis: 8 Top Myths: Separate the myths from the truth about RA.WebMD [online]. [cit. 2013-05-31]. Dostupné z: http://www.webmd.com/rheumatoid-arthritis/treatments-8/ra-myths

Změňte své jídelní návyky! Pomůžou Vám od bolesti zad.

Studie předpověděli, že pokud lidé budou konzumovat určité potraviny mohou snížit možnost výskytu zánětu páteře, napomáhají kontrole určitých druhůbolestí zad a celkově mají pozitivní prospěch na náš zdravotní stav.

Lidé, kteří mají špatné jídelní návyky, mají neustálou tendenci trpět na závažná onemocnění jakou jsou obezita, osteoartritida, osteoporóza, ischias a další, které způsobují chronické syndromy bolesti. Studie předpověděli, že pokud lidé budou konzumovat určité potraviny mohou snížit možnost výskytu zánětu páteře, napomáhají kontrole určitých druhů bolestí zad a celkově mají pozitivní prospěch na náš zdravotní stav.

Výzkumy uvádějí zejména tyto potraviny – olivový olej, zelený čaj, ovoce a zelenina, které mají protizánětlivé účinky. Co se týká zeleniny platí, že čím je zelenina zelenější tím lépe (kapusta, špenát a brokolice). Také ovoce jako je například ananas, třešně či bobulové plody mohou vypomoci při bolesti zad.

Co bych tedy měl zařadit do svého jídelníčku?

  • Česnek – poskytuje silné protizánětlivé účinky a pomáhá snižovat krevní tlak, cholesterol, snižuje možnost vzniku rakoviny a napomáhá zlepšit lymfatický oběh. Česnek je pomocníkem, který obsahuje cca 400 různých látek (vitamíny, vápník, hořčík, sirné sloučeniny – přírodní antibiotika).
  • Zázvor – u zázvoru bylo zjištěno, že poskytuje stejný efekt jako běžně předepisované léky proti bolesti a je silně protizánětlivý. Mezi další hlavní účinky tohoto přírodního antioxidantu patří posilování imunity, podpora kardiovaskulárního systému či účinná pomoc při astmatu.
  • Ryby – jsou známé svým bohatstvím na omega-3 mastné kyseliny a napomáhají úlevě při bolestech a působí proti zánětům. Studie prokázali, že konzumace ryb a zejména rybího tuku snižují možnost vzniku zánětu kloubů.
  • Voda – dokonce i nízký stupeň dehydratace může přispět ke vzniku svalové křeče a zvýšit krevní vyskozitu. A to vše přispívá ke špatnému hojení a zánětlivosti. K základním pravidlům správného dodržování pitného režimu patří přijímat dostatek tekutin abyste chodili na toaletu minimálně 3-4 denně.
  • Vitamín D – také nedostatek tohoto vitamínu způsobují bolesti zad. Bylo zjištěno, že více než 80 % lidí mezi 15 a 52 rokem s chronickou bolestí zad měli nedostatek právě tohoto vitamínu. A v situaci, kdy začali být doplňovány, bolesti zad začali ustupovat.

Všechna tyto doporučení se nesmí brát jako jediná forma léčení, jde pouze o doplnění již stávající léčby či její prevence.

Čemu bych se měl vyhnout či omezit spotřebu?

Vedle potravin, které zmírňují bolesti zad a jejich zánětlivost existují i potraviny, které naopak tyto příznaky způsobují. Určité rostlinné oleje (kukuřičný, slunečnicový či bavlníkový) při jejich nadměrném užívání mohou mít negativní efekty na náš organismus a způsobovat vážné problémy. Také mezi ně patří potraviny, které obsahují velké množství nasycených tuků nebo jsou vyrobeny z tzv. trans-tuků, včetně některých mas, tropických ovocí a plnotučné mléčné výrobkyKáva, energetické nápoje či kofein mohou způsobit úbytek kostní tkáně, v případě, že pacient nekonzumuje dostatek vápníku.

Dodržování správné nutriční rovnováhy napomáhá posilovat svaly, šlachy, vazy a klouby. Zároveň by se každý měl co nejvíce vyhýbat riziku obezity, která výrazně zatěžuje naše zádové svalstvo.

 

Zdroje:

Eating Healthy can Help with Back Pain. Sea Spine Orthopedic Institute [online]. 2013-04-24 [cit. 2013-05-27]. Dostupné z: http://www.seaspineortho.com/blog/category/orthopedic-advice/

13 potravin, které působí proti bolesti a zánětům. Doktorka.cz [online]. 2013-01-07 [cit. 2013-05-27]. Dostupné z:http://zdravi.doktorka.cz/13-potravin-ktere-pusobi-proti-bolesti-a-zanetum/

7 pozitivních účinků zázvoru na vaše zdraví. Doktorka.cz [online]. 2012-09-14 [cit. 2013-05-27]. Dostupné z:http://bylinky.doktorka.cz/7-pozitivnich-ucinku-zazvoru-na-vase-zdravi/

VESELÝ, Petr. Česnek jako přírodní lék a nejlepší prevence proti rakovině. Novinky.cz [online]. 2009- [cit. 2013-05-27]. Dostupné z: http://www.novinky.cz/zena/zdravi/176721-cesnek-jako-prirodni-lek-a-nejlepsi-prevence-proti-rakovine.html

Desatero kvalitního spánku s osteoartrózou

10 pravdivých a vyzkoušených tipů, jak zmírnit bolesti kloubů a vrátit tak klid do Vašeho spánku.

Znáte to, je to začarovaný kruh. Bolest spojená s osteoartrózou Vás nenechá klidně spát, neustále hledáte vhodnou pozici ke spokojenému spánku a právě díky nedostatku spánku je Vaše bolest příští den ještě horší a takhle to jde stále dokola.

Jestliže patříte mezi 27 milionů jedinců, kteří trpí osteoartrózou, může být velmi těžké spát klidně. Z tohoto důvodu uvádíme 10 pravdivých a vyzkoušených tipů, jak zmírnit bolesti kloubů a vrátit tak klid do Vašeho spánku.

 

1.      Zvažte svoji léčbu – některá antidepresiva zlepšují spánek a zejména pomáhají zmírnit bolesti. Promluvte si se svým doktorem, zda je tato léčba pro Vás vhodná.

 

2.      Vylučte Syndrom spánkové apnoe – jedná se o časté a závažné onemocnění, kdy pacient často usíná během dne, opakovaně se budí v noci, trpí na dočasné zástavy dechu, je nadměrně unavený během dne, má bolesti hlavy či příznaky deprese. Léčba tohoto syndromu může napomoci se zvýšením kvality spánku během noci a tím pádem snížení bolesti.

 

3.      Měňte pozice během spánku – ideální pozice závisí na tom, který kloub Vás bolí, ale zároveň je velmi těžké doporučit pacientovi konkrétní polohu. Obecně se doporučuje spát na zádech v případě, že Vaše potíže nejsou právě se zády.

 

4.      Vyberte si tu správnou matraci – na kvalitě Vašeho spánku se velkou měrou podílí to, na čem spíte. Pro pacienty s osteoartrózou nemůže být nic horšího než je matrace tvrdá a ztuhlá. Nejlepší variantou je matrace, která dobře pruží a je vyhovující Vašemu tvaru těla. Měla by být pevná, ale ne tvrdá.

 

5.      Používejte polštáře – umístění polštáře pod bolavý kloub může zmírnit bolest a zároveň ho tím i odlehčit.

 

6.      Zkuste lék proti bolesti – před použitím se nezapomeňte poradit se svým lékárníkem či doktorem. Tyto léky zmírňují bolest hlavy či bolesti doprovázející nespavost.

 

7.      Zkuste led – led je sice malým pomocníkem, ale s velkými účinky. Poskytuje úlevu od bolesti a slouží lépe než teplo.

 

8.      Mějte svoji osteoartrózu pod kontrolou – děláte opravdu všechno pro to abyste se vyhnuli bolestem? V současné době existuje mnoho léků na zmírnění bolesti, nesteroidní protizánětlivé léky na předpis, steroidní injekce či různé terapie pro zmírnění bolestí. Nezapomeňte na pravidelné kontroly u doktora a konzultaci s ním ohledně Vašich zvolených medikamentů.

 

9.      Cvičte každý den – cvičení je jedna z nejlepších možností v případě, že svádíte každodenní boj s osteoartrózou. Cvičte co nejvíce to jde, budete ve večerních hodinách více unavení a to Vám pomůže s usínáním. Dávejte si ale pozor abyste necvičili těsně před tím, než půjdete spát, protože to může mít naprosto opačný účinek a doslova Vás to rozpumpuje. Vyhněte se také velkým kloubním otřesům či vysoce náročným cvičením (běh po zpevněné cestě).

 

10.    Dodržujte spánkovou hygienu

  • Nastavte si pravidelné doby spánku a doby vstávání.
  • Vyhněte se kofeinu v podvečer (káva, čaj, slazené nápoje, horká čokoláda).
  • Udělejte ze své ložnice tmavou a chladnou místnost pro pohodlnější spánek.
  • Vyhněte se čtení a koukání na televizi v posteli.
  • Používejte postel pouze spánek a intimní život.
  • Vyhněte se velkým porcím jídla před spánkem.
  • Relaxujte před spánkem. 

Když nastane situace, že Vám ani tato opatření nepomohou, navštivte svého doktora a promluvte si s ním o dalších možnostech léčby, které by Vám mohli zkvalitnit spánek. V nejzávažnějších případech osteoartrózy se provádí operace kloubní náhrady.

 

Zdroj:

MANN, Denise a Michael W. SMITH, MD. Better Sleep with Osteoarthritis. WebMD [online]. 2012-05-14 [cit. 2013-05-24]. Dostupné z: http://www.webmd.com/osteoarthritis/oa-treatment-options-12/better-sleep-with-oa 

32 let
Na trhu
1.8M+
Spokojených zákazníků
90+
Zaměstnanců

Jak se s námi spojit

Neváhejte nás kontaktovat s jakýmkoli dotazem, rádi vám poradíme s výběrem nebo konkrétní možností řešení.

Kontakty

  • Dělnická 2727, 272 01 KLADNO
  • +420 602 666 503
  • Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

© 2021 BEZNOSKA, s.r.o. Created by digimagic.cz

Brand by Rising Studio